درباره پارک

شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان نقش مهمی در رشد اقتصادی و ایجاد اشتغال فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در هر کشوری ایفا می‌کنند به گونه‌ای که از آنها به عنوان موتور محرکه اقتصاد در هر کشوری یاد می‌شود. به همین دلیل تلاش‌های زیادی صورت گرفته است تا میزان موفقیت این شرکت‌ها افزایش و پویایی و قوام آنها تداوم یابد. یکی از مهمترین شیوه‌ها برای تحقق این امر ایجاد “مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری” است تا از طریق ارائه مشاوره، در اختیار قرار دادن فضای اداری و کارگاهی، ارائه کمک‌های مالی و به طور کلی حمایت از شرکت‌های کوچک و متوسط دانش‌بنیان به رشد و توسعه این شرکت‌ها دامن زده شود.

شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان به عنوان اولین سازمان موسس مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری در کشور با هدف حمایت از ایجاد و توسعه شرکت‌های دانش‌بنیان و تولید ثروت از علم راه‌اندازی شده است. شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان فعالیت اجرایی خود را از سال ۱۳۸۰ به طور جدی با راه‌اندازی اولین مرکز رشد در کشور و با هدف حمایت و هدایت شرکت‌های کوچک و نوپا دانش‌بنیانی که ایده‌های نوآورانه و فناورانه داشته و امکانات لازم جهت عملیاتی نمودن آن را ندارند، آغاز کرد و به عنوان حلقه‌ی واسط میان دولت، صنعت و دانشگاه به توسعه اقتصاد مبتنی بر دانش و نهایتا تبدیل علم به ثروت در کشور ایفای نقش کرده است.

آدرس پستی:

اصفهان، بلوار دانشگاه صنعتی اصفهان، شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان

وب سایت:
ایمیل:
شماره تماس:

تلفن: ۳۳۸۶۵۳۵۵-۰۳۱

نمابر:۳۳۸۶۲۳۵۵-۰۳۱

ماموریت و بیوگرافی

دستیابی به آینده ترسیم شده در سند چشم‌انداز بیست ساله کشور بویژه رسیدن به جایگاه نخست علم و فناوری در منطقه، مستلزم نگرش صحیح به موضوع نوآوری و فناوری است. شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان با درک اهمیت شکل‌گیری اکوسیستم نوآوری و فناوری و همچنین ضرورت برنامه‌ریزی مناسب در این حوزه تلاش کرده است با تهیه و تصویب برنامه‌های پنج‌ساله راهبردی، سیاست‌ها و روش‌های نیل به این هدف مهم را، هم‌راستا با برنامه‌های توسعه‌ای کشور مدون و عملیاتی کند.

تدوین برنامه‌های پنج‌ساله شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان عملاً از سال ۱۳۸۵ آغاز شد و اولین برنامه (۱۳۹۰-۱۳۸۶) با رویکرد توسعه فیزیکی و فراهم نمودن زیر‌ساخت‌های لازم برای استقرار شرکت‌ها و موسسات فناوری در اراضی شهرک به تصویب هیات امنا رسید و خوشبختانه طی آن سال‌ها، ساختمان مستقل مرکز رشد مقدماتی (ساختمان امید)، مجتمع تجاری‌سازی فناوری، ساختمان فن‌آفرینی یک و ساختمان فن‌آفرینی دو بهره‌برداری شد و توانست فضای کاری مناسبی را برای فعالیت شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان فراهم کند. همچنین زیرساخت‌ها و تاسیسات زیربنایی مورد نیاز با حمایت ارزشمند مسئولین وقت استان به نحو مطلوبی فراهم شد و شرکت‌های فناور را به سرمایه‌گذاری در اراضی شهرک ترغیب کرد. البته توسعه فیزیکی شهرک پس از برنامه پنج ساله اول با همان روند ابتدایی دنبال شده که رشد و توسعه کنونی مرهون مسیر ترسیم شده در آن برنامه بوده است.

دومین برنامه پنج‌ساله شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان (۱۳۹۶-۱۳۹۲)، حمایت از فناوری‌های صنعت‌ساز، توسعه کمی و کیفی واحدهای فناور و همچنین توسعه بازار شرکت‌های دانش‌بنیان را هدف‌گذاری کرده بود که احداث و شکل‌گیری بیش از ۷۰ صنعت و خط تولید مبتنی بر فناوری‌های ایجاد شده در شهرک نتیجه رویکرد برنامه دوم بوده است. علاوه بر این استقرار قریب ۵۰۰ واحد فناوری در شهرک که بسیاری از آن‌ها توانسته‌اند محصولات و خدمات خود را به جامعه عرضه کنند، بیانگر اجرای صحیح دومین برنامه پنج‌ساله شهرک است.

از ابتدای سال ۱۳۹۶ فرآیند تدوین سومین برنامه راهبردی شهرک (۱۴۰۱-۱۳۹۷) آغاز شد. تشکیل کمیته راهبری تدوین برنامه، برگزاری جلسات کارشناسی با حضور صاحب‌نظران و اخذ نظرات کارشناسی اکثر ذینفعان شهرک من‌جمله مسئولان ملی و استانی، روسای قبلی شهرک، مدیران‌عامل واحدهای فناور موفق و مدیران و کارشناسان شهرک برخی از اقداماتی است که جهت این امر انجام شد. رویکرد اصلی سومین برنامه راهبردی شهرک، بین‌المللی‌سازی شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان مستقر از طریق توسعه صادرات محصولات و خدمات آن‌ها است و البته حفظ روند موفق برنامه‌های گذشته نیز در این برنامه دیده شده است.

چشم انداز

چشم‌انداز، ماموریت و اهداف کلان پیش‌بینی شده در سومین برنامه راهبردی مصوب شهرک (۱۴۰۱-۱۳۹۷) به شرح زیر می‌باشد:

شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در سال ۱۴۰۱ سازمانی خواهد بود:

دست یافته به جایگاه نخست در خلق نوآوری و توسعه فناوری در منطقه جنوب غرب آسیا (خاورمیانه)

براساس وظایف پیش‌بینی شده برای شهرک در اساسنامه مصوب و همچنین بررسی‌های کارشناسی انجام شده، بیانیه ماموریت شهرک به شرح زیر ارائه می‌شود.

شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان سازمانی است الگو و مرجع در ایجاد و توسعه مراکز رشد و پارک‌های علم و فناوری که از طریق:

   ایجاد محیطی پویا و هم‌افزا برای رشد و توسعه کسب و کارهای دانش‌بنیان،
   ارایه خدمات با ارزش افزوده به فناوران و نوآوران،
   کمک به تجاری‌سازی محصولات و خدمات واحدهای فناور و عرضه آنها در بازارهای داخلی و خارجی،
   نقش موثری در اکوسیستم کارآفرینی استان اصفهان و کشور و همچنین شبکه بین‌المللی فناوری ایفا می‌‌کند.
اهداف کلان

در سومین برنامه راهبردی شهرک ۵ هدف کلان راهبردی به شرح زیر تعیین شده است:

  • توسعه کمی و کیفی واحدهای فناور مستقر
  • تبدیل شدن به یکی از ۵ مجموعه اقتصادی برتر استان اصفهان
  • توسعه کمی و کیفی خدمات و حمایت‌های قابل ارایه مادی و معنوی به واحدهای فناور مستقر
  • بین‌المللی‌سازی شهرک و واحدهای فناور مستقر
  • بهبود مستمر در نحوه انجام فعالیت‌های شهرک و افزایش توانمندی‌های ساختاری و سازمانی آن

ارسال پیغام

    مشاوران این پارک